BLOG

Mojo Picón – wyborny sos kanaryjski

Florencio Gonzalez

12.05.2015


Mojo picón to tradycyjny kanaryjski sos i każdą wysp przyrządza sie mnóstwo jego wariacji, aczkolwiek tradycyjne mojo rojo (czerowny ostry sos) i mojo verde (zielony sos) są najbardziej popularne. Są doskonałym dodatkiem do ziemniaczków „papas arrugás”, ryb czy mięs. więcej »

I Wystawa Win i Produktów z Wysp Kanaryjskich w Polsce

Florencio Gonzalez

08.05.2015


I Wystawa Win i Produktów z Wysp Kanaryjskich w Polsce Ambasada Hiszpanii w Warszawie ma przyjemność zaprosić branżę winiarską (importerzy, sklepy, restauracje, prasa) do pierwszej prezentacji win oraz produktów z Wysp Kanaryjskich w Polsce. Będą mieli Państwo okazję poznać wyjątkowe wina na świecie, zarówno pod względem systemów sadzenia winorośli, jak i ich wyjątkowych odmian, takich jak: La Baboso Negro, Verijadiego, La Marmajuelo, Listán Negro, Tintilla, Negramoll, Malvasía Volcánica z Lanzarote, Verdello... więcej »

Wywiad radiowy o kuchni hiszpańskiej

Hiszpański Smak

07.06.2013


Wywiad radiowy udzielony w Płocku przez Olę, Martę i Milenę o... Hiszpańskim Smaku i o kuchni hiszpańskiej. Znajdziecie w nim również przepis ma paellę :) więcej »

Jak powstaje szynka iberyjska?

Hiszpański Smak

15.05.2013


Peklowanie i dojrzewanie szynek iberyjskich By ciągle polepszać jakość szynki, ważne jest nie tylko wdrażanie wciąż nowych technologi produkcji, lecz przede wszystkim przekazywanie tradycji,... więcej »

O iberyjskich świnkach

Hiszpański Smak

16.12.2012


Świnia iberyjska jest unikalną autochtoniczną rasą która od niepamiętnych czasów zamieszkuje tylko południowo-zachodnią część Półwyspu Iberyjskiego . Najlepszy, charakterystyczny ekosystem dla... więcej »
newsletter